20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонија10 денари за чашa лимонада, Владимир и Никола се нашите Македонски херои

10 денари за чашa лимонада, Владимир и Никола се нашите Македонски херои

Владимир и Никола се дечињата кои се нашите херои за денес. Тие деновиве секојдневно се наоѓаат на улицата „Тоше Проески“ во Аеродром, а таму на минувачите им нудат свежо приготвена лимонада за само 10 денари. И замислете, не прифаќаат ниту денар повеќе и лимонадата ја служат во пластични чашки кои задолжително мора да ги фрлите во корпа во отпадоци.

Оваа интересна приказна во фејсбук групата „Стари Скопјани“ ја раскажа Даниела Јовчева. Дечињата собраа повеќе од 300 лајкови и многу позитивни коментар и ние денес креваме палце за оваа интересна идеја.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...