3.1 C
Ohrid
вторник, јануари 18, 2022
Почетна Македонија Во сабота „Шопска свадба“ во Куклица и Вечерен танц на куклите.

Во сабота „Шопска свадба“ во Куклица и Вечерен танц на куклите.

Translate (Eng):[gtranslate]

На локалитетот Камени кукли во кратовското село Куклица, во сабота (28. септември, 12 часот), ќе се одржи 5-та манифестација „Шопска свадба“.

Организатор е Здружението за уметност, култура и заштита на културното наследство „Етно Ризница“ од Куманово, а се очекува масовна посетеност на манифестацијата од сите краеви на Република Македонија.

Младенците се венчаваат по традиционални обичаи од Кратовскиот крај, а годинава повторно ќе имаме вистински младоженци.

РЕКЛАМА