20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаСе уште трае вештачењето за заминувањето на Груевски од Македонија

Се уште трае вештачењето за заминувањето на Груевски од Македонија

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција се уште трае вештачењето во предистражна постапка на кој начин, поранешниот премиер Никола Груевски ја напуштил Македонија по што доби политички азил во Унгарија.

Како што пишува „А1он“, од Обвинителството информираат дека се преземаат дејствија во рамки на предистражна постапка и дека се побарани дополнителни податоци и се очекува пристигнување на извештаите од вештачењата на одземена техничка опрема.

Во рамките досегашната истрага беа сослушани педесетина лица меѓу кои и членовите на неговото обезбедување, службеници во МВР и граничната полиција, а земени се и листинзи од
телефонски броеви на лица за кои Обвинителството има сомнение дека комуницирале со Груевски во критичниот период.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...