7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонија(ФОТО+ВИДЕО) Шпанија ја „признава“ Македонија, а не „Северна“

(ФОТО+ВИДЕО) Шпанија ја „признава“ Македонија, а не „Северна“

Македонија продолжува да „живее“ за Кралската фудбалска федерација на Шпанија (РФЕФ) и за Шпанска фудбалска селекција (СЕФУТБОЛ), кои го користеа тоа име, без „Северна“, на натпреварот меѓу репрезентациите на двете земји до 21 година во Алкоркон од квалификациите за Европско првенство 2021.

На паното зад кое се сликаше нивната селекција, на „држачот“ за топката со која се играше мечот, на официјалното видео со инсерти од најважните моменти – секаде пишува само Македонија.

„Црвената фурија“ го доби завчерашниот дуел од четвртото коло со 3:0 и се зацврсти на врвот на табелата со максимални 12 бода, а Македонија, Израел и Казахстан се веднаш зад неа со по 7.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...