20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаЖИТЕЛ НА ВРАТНИЦА ПОЧИНА НА БАРИКАДАТА ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА НА...

ЖИТЕЛ НА ВРАТНИЦА ПОЧИНА НА БАРИКАДАТА ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА НА ВРАТНИЧКА РЕКА

На селските гробишта во Вратница денеска е погребан 64-годишниот Душко Златевски. Тој вчера излегол на поставената барикада со која жителите на селата Вратница, Старе Село и Орашје не дозволуваат отпочнување на градбата на мини хидроцентралата на Вратничка Река. Кога се очекувало инвеститорот да дојде со механизација за да отпочне со градбата, на Душко му се слошило и паднал во бесознание. Докторот од блиската амбуланта му укажал прва помош, но на пат кон тетовската болница Душко починал. Сето ова предизвика уште поголем револт кај жителите од овие села против изградбата на мини хидроцентралата.

„Во понеделникот беше најавено дека фирмата ‘Требика хидро‘ ќе дојде со механизација. Жителите од овие три села веднаш реагираа и се собравме на почетокот од патот кој води кон локацијата каде треба да се гради хидроцентралата. Како барикада, поставивме и наша механизација, за да го спречиме пристапот. Во целата таа крајно напната и стресна ситуација во еден момент на нашиот соселанец Душко Златевски му се слоши и почина. Не знам дали треба да има уште жртви за надлежните конечно да го разберат нашиот став дека категорички сме против изградбата на хидроцентралата“, изјави Мирослав Спировски, претседател на здружението „Вратница“

ВРАТНИЧАНИ НЕ ДОЗВОЛУВААТ НА ВРАТНИЧКА РЕКА ДА СЕ ИЗГРАДАТ МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ ОТИ ЌЕ СЕ УНИШТИ СЕЛОТО
Жителите на овие три села уште од 2013 година водат борба со инвеститорот кој добил концесија да изгради мини хидроцентрала на Вратничка Река. Досега неколку пати успеале да го спречат во намерата.

„Не се работи за спречување на градбата на само една централа. Според наши сознанија, на Вратничка Река треба да се градат 4-5 мини централи, кои ќе се протегаат од самите врвови на Љуботен, па до вливот на Вратничка Река во Вардар. Целата постапка за давање концесија е спроведена нелегално и нетранспарентно и како последица на сето тоа сме дојдени во ваква ситуација“, вели Живе Кировски од Вратница.

Против изградбата на мини хидроцентралата се и жителите на соседното село Орашје. Се плашат дека таа ќе им ја секне водата и ќе им го запусти полето.

Барикадата од механизација и денеска беше поставена на пристапниот пат кон локацијата за градба на мини хидроцентралата. Вратничани и жителите на Старе Село и Орашје најавија дека в четврток имаат закажано средба со премиерот Зоран Заев.

Вчера со соопштение се огласи и инвеститорот, фирмата „Требика хидро“, во кое се вели дека ги има сите потребни документи, дозволи и елаборати за градба и велат дека ќе го имаат предвид зачувувањето на животната средина.

З. АНДОНОВ

©SDK.MK
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...