18 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Негувателката што го тепаше двегодишниот Дарио доби 30 дена притвор.

Негувателката што го тепаше двегодишниот Дарио доби 30 дена притвор.

Translate (Eng):[gtranslate]

Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое се прифаќа барањето на Јавното обвинителство за мерка притвор од 30 дена за негувателката која вчера тепаше двегодишно дете во игротека во Скопје.

-Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор, денеска доцна попладне, пред судија не претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје беше спроведена Ж.П. поради основано сомнение дека сторила кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од чл. 201 ст.1 од КЗ. Потоа постоењето на околноста дека може да влијае на сведоците во контекст на издадената наредба за спроведување истражна постапка и фактот дека осомничената и во иднина би можела да работи иста или слична работа со што би се довеле во ризик други лица, судот донесе решени со кое се усвојува предлогот на обвинителството и се определува мерка притвор во траење од 30 дена согласно одредбите од чл. 165 ст.1 т.1, 2 и 3 од ЗКП – стои во соопштението.

РЕКЛАМА
- Реклами -