8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонија''Основното јавно обвинителство Куманово, бара дедо Љубе да си ја отслужи затворската...

”Основното јавно обвинителство Куманово, бара дедо Љубе да си ја отслужи затворската казна”

Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе жалба на пресудата на Основниот суд во Куманово, со која го ослободи од вина Љубомир Митев (79) од Којково, Кратовско, за обид на убиство во миг и ранување на напаѓачот во неговиот дом и во делот на условната казна за поседување на оружјето.

Обвинителството со оглед дека го изгуби спорот мора да поднесе жалба на првостепената пресуда за таа да биде потврдена од Апелациониот суд во Скопје, но судот има можност пресудата и да ја укине или преиначи.

Случајот на дедо Љубе стана актуелен откако јавноста дозна дека дедото бил нападнат во својот дом од насилници и пукал за да се одбрани од нив. Разбојништвото беше 2013 година во планинското село Којково. Двајца разбојници го нападнале дедото и сопругата , но дедо Љубе успеал да грабне ловечка пушка и да пука . Едниот го уби другиот го рани.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...