8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДенес во Струга свечено беше пуштена во употреба фабриката „Подгорка“

Денес во Струга свечено беше пуштена во употреба фабриката „Подгорка“

Во Струга, денеска, свечено беше пуштена во употреба фабриката „Подгорка“ за производство, обработка, расекување и пакување месо по современи стандарди.

Како што информираат од Владата, оваа фабрика добила највисока финансиска поддршка од мерката 3 – инвестиции во преработка и маркетинг на земјоделски производи од ИПАРД 2-програмата, односно 2,2 милиона евра.

Премиерот Зоран Заев, кој присуствуваше на свеченоста, истакна дека ваквите решителни инвестициски чекори на една домашна компанија се охрабрувачка и мотивирачка успешна приказна.

„Овој период големи напори вложуваме во унапредувањето на регионалната соработка. Создаваме услови кои ќе овозможат 24-часовно работење на границите со царински контроли во една точка и за меѓусебно признавање на фитосанитарните контроли на производите што се движат во регионот. На тој начин се обезбедува брз и безбеден транспорт на производите од регионот за да стигнат до пазарите во оптимално време за што во голема мера ќе помогнат и брзите ленти за камионите“, истакна Заев.

Претседателот на Владата во своето обраќање рече дека денес се пушта најголемиот ИПАРД-проект во историјата на Струга и „првпат не враќаме пари, туку бараме повеќе од ЕУ“.

Сопственикот на компанијата, Мевмед Џемајлоски, информира дека компанијата во моментот вработува 50-ина лица од Струшкиот Регион, а со проширување на капацитетите на фабриката, планирани во 2020 и 2021, ќе се отворат места за уште 100 нови вработувања, со што, како што истакна, ќе се оствари дополнително раздвижување на локалната економија преку користење домашни доставувачи во процесот на производството.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...