8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЉубе Бошковски: Не ви сум јас должен да ви носам странски инвестиции...

Љубе Бошковски: Не ви сум јас должен да ви носам странски инвестиции !!!

Љубе Бошковски, претседателот на Обединети за Македонија, вели дека како советник на премиерот Зоран Заев нема обврска да носи странски инвестиции, односно да дава отчет, затоа што тоа е работа, како што вели тој, на министрите од Владата.

Ова Бошковски го тврди во својата реакција упатена до Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој упати критика на негова адреса дека е поставен во кабинетот на Заев по политички заслуги и дека неговата работа нема ефект.

„Јас не сум министер за странски инвестиции, туку сум советник на премиерот за странски инвестиции. Господине Мицкоски, тоа значи дека јас советувам, немам обврска да носам странски инветиции.

Но и покрај тоа, инвестиции има да ги броите цел ден, дел донесени и од мене. Сите се дојдени поради добрата бизнис клима која се создаде после пеколот што го направи вашиот ментор во бегство. Инвестиции има поради крајот на еден режим за кој вие по се изгледа уште не сте свесни со оглед дека кажувате за методи за влечење некого за ракави“, вели Бошковски во дел од својата реакција.

Тој наедно го повика Мицкоски на ТВ-дуел за странските инвестиции.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...