24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДецата ќе учат скандалозни лекции по Социологија: Абортусот е женски криминал, жената...

Децата ќе учат скандалозни лекции по Социологија: Абортусот е женски криминал, жената која менува љубовници е лесна

Родители на ученици во втора година гимназија, кои деновиве го разлистале учебникот по Социологија, останале изненадени од дел од материјалот кој што нивните деца го изучуваат на училиште. Имено, станува збор за лекциите на тема криминал.

-Она што му дава на женскиот криминал специфични својства е тоа што постојат исклучиво женски ( абортусот и чедоморството) – пишува во учебникот, со што на учениците им се става на знаење дека абортусот е криминал, иако можноста за прекинување на бременоста во земјава е дозволена со закон, а од Министерството за здравство неретко порачуваат дека одлуката за прекин на бременоста е право на жената и никој тоа не може да и го одземе.

Сепак, со лекцијата по Социологија, се наметнува заклучокот дека жените кои се одлучиле за абортус поради некоја причина, сепак се извршители на женски криминал. Подоле во лекцијата е појаснето дека жените учествуваат во криминал во помал процент, бидејќи се поплашливи, повоздржани, чувствуваат одвратност кон злосторствата и имаат појака психичка структура од мажите. Овде не завршува етикетирањето на жените.

Во истата лекција е наведено дека жената која што менува љубовници е лесна жена. На истата тема, околу тоа како се нарекуваат мажите кои што менуваат љубовници, нема појаснување за учениците.

-Најчеста појава предизвикана од несоодветното однесување на поединците во општеството е криминалот. Тој се разликува од другите облици на девијантно однесување затоа што при криминалното однесување се прекршуваат законските норми, што не е случај со другите девијантни појави каде се прекршуваат моралните норми. Така на пример, една жена која има желба често да ги менува своите љубовни партнери, заедницата ја нарекува неморална, лесна жена итн… – пишува во лекцијата за криминал.

Автори на учебникот по Социологија за втора година средно образование се Гордана Трајкова – Костовска и академик Димитар Мирчев. Истиот е одобрен за употреба во 2002 година со Решение на Министерството за образование и наука.

В.К. Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...