7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЖивотна сторија: Шестчлено семејство ноќева онаму каде што ќе зајде сонцето...

Животна сторија: Шестчлено семејство ноќева онаму каде што ќе зајде сонцето…

Шестчленото семејство Дестанови со години живее под отворено небо. Шемо и Мирсана заедно со децата на возраст од 12 ,15 ,16 и 20 години стуткани во напуштени објекти без вода и струја одејќи од град во град се кријат и топлат од студеното време.

Дестанови не знаат како ќе ја преживеат зимата и како ќе им овозможат услови на своите деца да се школуваат и лекуваат. Тие имаат имаат само една желба, институциите и добрите луѓе да им помогнат да имаат свој покрив над глава.

Новата година ја дочекале на депонија, Шемо е слеп и не може да работи а неговата жена мора да се грижи за него и децата.

Судбината си поиграла со нив,10 години се борат со студот и сиромаштијата а дополнително сега со нив е и снаата од најголемиот син која има бебе.

Семејството Дестанови моментално е во Струга но не се знае каде ќе бидат утре или следниот ден. Tие засега живеат од милостината на хуманите луѓе, но како што велат тоа не е доволно немаат никакви услови за живот единственото нешто што го бараат е скромен топол дом.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...