0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Заедница Австралија -Изгореа ретки македонски, со генерации наследувани, ракотворби-некои стари по 300 години

Австралија -Изгореа ретки македонски, со генерации наследувани, ракотворби-некои стари по 300 години

Translate (Eng):[gtranslate]

Ретки македонски ракотворби наследувани со генерации изгореа до пепел во пожарот во Талбинго на Снежните планини во Нов Јужен Велс  . Ракотворбите и ретките артефакти кои припаѓаат на македонското културно наследство беа макотрпно собирани и чувани за да послужат како културна македонска ризница во Австралија и пошироко. Куќата и артефактите беа во сопственост на г-ѓа Жаклина Михајлова претседател на Македонскиот просветно училишен одбор за Нов Јужен Велс..

Огромна е загубата за македонците во оваа држава и пошироко СБС на Македонски

 

РЕКЛАМА

photo SBSMacedonian