8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗаедницаАвстралија -Изгореа ретки македонски, со генерации наследувани, ракотворби-некои стари по 300 години

Австралија -Изгореа ретки македонски, со генерации наследувани, ракотворби-некои стари по 300 години

Ретки македонски ракотворби наследувани со генерации изгореа до пепел во пожарот во Талбинго на Снежните планини во Нов Јужен Велс  . Ракотворбите и ретките артефакти кои припаѓаат на македонското културно наследство беа макотрпно собирани и чувани за да послужат како културна македонска ризница во Австралија и пошироко. Куќата и артефактите беа во сопственост на г-ѓа Жаклина Михајлова претседател на Македонскиот просветно училишен одбор за Нов Јужен Велс..

Огромна е загубата за македонците во оваа држава и пошироко СБС на Македонски

 

photo SBSMacedonian

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...