9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаВевчанскиот карневал започнува во Недела....

Вевчанскиот карневал започнува во Недела….

Од 12 јануари до 14 јануари оваа година, во Вевчани ќе се одржи легендарниот Вевчански Карневал.

Паганските обичаи помешани со модерни елементи ќе започнат да се спроведуваат на 12-ти јануари и ќе траат до 14-ти јануари.

Програма:

12.01.2020

16.00-17.00ч. – Вевчанскиот Карневал низ призмата на Билјана Јуруковски – вевчанска изложба

17.00-19.00ч. – Вкуси го Вевчани – традиционално гурманско-шоу со Cooking with Branko

18.30-19.00ч. – Средба на градоначалникот на општина Вевчани, Сашо Јанкоски и Љупчо Јаневски – Директор на Агенцијата за Туризам во кабинетот на градоначалникот со угостителите од општина Вевчани (ресторани, кафани, кафе барови) во општинската зграда

19.00 – 21.00ч. – DJ Todorоff

21.00 – 23.00ч. – Brass Brothers

23.00 – 00.30ч. – Еye Cue

00.30 – 02.00ч. – Влатко Лозаноски

13.01.2020

21:00 – 22:30ч. – Дамјан Стојановски со бендот

22:00 – 23:30ч. – Татијана Стефановска со бендот

23:30 – 02:00ч. – Дувачки Оркестар – Весела Дружина

14.01.2020

12.00 – 17.00 – Палење на маските

Главното дефиле на маски и уличниот театар ќе започнат од 14:00 часот на 13-ти јануари (понеделник) во центарот на Вевчани. На 14-ти јануари според обичаите, се палат маските на сретсело.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...