8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЗапознајте го тинејџерот кој откри нова планета седум пати поголема од нашата.

Запознајте го тинејџерот кој откри нова планета седум пати поголема од нашата.

Во првите неколку работни дена повеќето луѓе немаат што да прават, па седат и ги набљудуваат другите. Но, еден американски тинејџер успеа да открие планета третиот ден откако почнал на работа.

17-годишниот Волф Кукиер од Скарсдејл, Њујорк, откако завршил трета година средно, во текот на летото се запишал како практикант во „Годард“, вселенскиот центар за лет на НАСА во Гринбелт, Мериленд.

Таму ја открил планетата „TOI 1338b“, која е седум пати поголема од Земјата и има две ѕвезди.

Тој вторпат е практикант во лабораторијата за истражување во вселената. Летото 2018 година работел на проектот „Голдилокс Зоун“ под менторство на истражувачот за воздушна технологија на НАСА, Рави Копарапу.

Волф бил поканет повторно да биде практикант во „Годард“, но Копарапу не бил во можност пак да му биде ментор. Така, Волф за ментор го добил научникот за истражување Веселин Костов, кој никогаш немал практикант.

– Му дадов краток преглед на сето она што го правиме, а тој сè научи сам. Учеше многу брзо. Има развиено знаење за ова поле.

Кога Волф првпат бил практикант, работел со сателитот „Тес“ на НАСА.

Тој имал рамка за тоа што треба да бара, врз основа на неговото истражување на научниот проект „Граѓаните, ловци на планети“, кој им овозможува на луѓето да пребаруваат низ податоците на „Тес“ и да категоризираат различни ѕвездени системи.

Додека ги разгледувал сликите, на Волф нешто му станало „сомнително“ – забележал дека сликата има дополнителна карактеристика. Поради тоа, го викнал Костов.

– Откако го видовме оригиналниот транзит, забележавме три транзити – вели Волф. Тој и Костов поминале многу часови за да потврдат дека дополнителните карактеристики што ги виделе се реални.

– Јас и Волф неколку часа анализиравме. Кога бевме 100 отсто сигурни, почнавме да ги известуваме колегите – вели Костов.

– Не само што работев на потрагата по дополнителни планети туку и ја научив целосната верификација што се однесува на проверка на планетата кога се сомневаме дека станува збор за планета – вели Волф.

Процесот вклучувал употреба на различни алатки за податоци и поголем број истражувачи од Универзитетот во Чикаго, Институтот за технологија во Масачусетс и државата Сан Диего.

Процесот бил многу побрз од нормално, биле потребни околу три месеци за да се потврди откритието на Волф.

Откритието било позитивен знак за можностите на „Тес“.

– „Тес“ е единствен инструмент што ни овозможува да откриваме ваков вид планети – вели Костов.

Волф станал коавтор на трудот за неговата работа во текот на практиканството, заедно со научници од „Годард“ и други институции.

Волф сега е матурант, па размислува на кој факултет да се запише – „Принстон“, „Стенфорд“ или на Институтот за технологија во Масачусетс, каде што може да учи астрофизика или физика.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...