8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа тајната група на „Телеграм“ на која се споделуваат по*нографски видеа и...

За тајната група на „Телеграм“ на која се споделуваат по*нографски видеа и фотографии од малолетни девојчиња од Македонија, МВР започна истрага

Медиумите објавија вознемирувачки стории дека на апликацијата Телеграм веќе еден месец постои затворена група позната како „Јавна соба“ со над 7.400 членови каде се споделуваат фотографии и видеа на малолетнички од земјава, некои со име и презиме.

Дополнителната заменик-министерка во МВР, Славјанка Петровска, вчеравечер на својот Фејсбук-профил објави дека Бирото за јавна безбедност веднаш започнало истрага за мотивите и целите за формирање на затворената група на Телеграм, на која се споделуваат експлицитни фотографии од малолетнички, пишува „360 степени“.

Таа најави дека сите детали и наоди веднаш ќе бидат објавени во јавноста, а за прекршителите ќе следуваат пријави.

Вчера, Радио МОФ и А1.он објавија вознемирувачки стории дека на апликацијата Телеграм веќе еден месец постои затворена група позната како „Јавна соба“ со над 7.400 членови каде се споделуваат фотографии и видеа на малолетнички од земјава, некои со име и презиме.

Двата медиум и самите посведочиле за она што се случува меѓу членовите на оваа група, а од изјавите на нивните соговорници, меѓу кои и професорка од скопско средно училиште, заклучиле дека меѓу нив има и лажни профили чии идентитети не се познати. Порнографските материјали на девојчиња на 12, 13 години и малку повозрасни секој член може да ги зачува и понатаму да ги користи. И соговорниците и медиумите вчера побараа одговор од МВР.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...