10.9 C
Ohrid
вторник, мај 18, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Се укинува бесплатниот превоз со ЈСП, дождот го прочисти воздухот.

Шилегов: Се укинува бесплатниот превоз со ЈСП, дождот го прочисти воздухот.

Translate (Eng):[gtranslate]

рестанаа да важат вонредните мерки кои беа воведени заради енормното загадување на воздухот и наминат праг, заради што беше воведен и бесплатен градски превоз. Дождот го прочисти воздухот и го намали големото загадување на воздухот кое што беше присутно во измантите 2-3 дена.

„Согласно податоците од ДАМСКВ на ден 28.01.2019 (вторник), среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 175 µg/m3, и епизодата од два последователни дена е прекината во Скопје. Со тоа престануваат да важат мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички за Скопје“, се вели во соопштението од Влада.

Од Град Скопје информираат дека по добиената информација од МЖСПП дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен превоз и поскапениот паркинг, како и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени на 27 јануари 2020 година.

РЕКЛАМА
- Реклами -