11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов: Се укинува бесплатниот превоз со ЈСП, дождот го прочисти воздухот.

Шилегов: Се укинува бесплатниот превоз со ЈСП, дождот го прочисти воздухот.

рестанаа да важат вонредните мерки кои беа воведени заради енормното загадување на воздухот и наминат праг, заради што беше воведен и бесплатен градски превоз. Дождот го прочисти воздухот и го намали големото загадување на воздухот кое што беше присутно во измантите 2-3 дена.

„Согласно податоците од ДАМСКВ на ден 28.01.2019 (вторник), среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 175 µg/m3, и епизодата од два последователни дена е прекината во Скопје. Со тоа престануваат да важат мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички за Скопје“, се вели во соопштението од Влада.

Од Град Скопје информираат дека по добиената информација од МЖСПП дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен превоз и поскапениот паркинг, како и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени на 27 јануари 2020 година.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...