12 C
Ohrid
сабота, мај 15, 2021
Почетна Македонија Кога Тито се поклонил на гробот на Гоце Делчев

Кога Тито се поклонил на гробот на Гоце Делчев

Translate (Eng):[gtranslate]

Јосип Броз Тито во 1978 година скоро цела минута стоеше со наведната глава пред гробот на Гоце Делчев во црквата “Свети Спас” во Скопје и потоа рече: Слава на херојот!

Јосип Броз Тито во 1969 година во Универзалната сала во Скопје, на прославата на АСНОМ, ја призна Внатрешната македонска револуционерна организација и континуитетот на борбата на македонскиот народ за своја слобода и државност од Илинденскиот период наваму.

РЕКЛАМА
- Реклами -