7.9 C
Ohrid
четврток, февруари 25, 2021
Почетна Естрада Eстрадните уметници од Македонија не сакаат да ја прифатат помошта од владата...

Eстрадните уметници од Македонија не сакаат да ја прифатат помошта од владата од 14.500 денари..

Translate (Eng):[gtranslate]

После објавата на Шило Магазин дека владата одлучи да им додели по 14.500 денари помош на естрадните уметници од Македонија, иако не спомнавме кои музичари ќе добијат помош и кој всушност бара. Многумина од естрадните изведувачи сами се огласија на социјалните мрежи дека одбиваат скаква помош  иако ја поздравуваат оваа одлука од владата. Но како што кажуваат и сами, за квалитетен музичар и не е потребна финансиска помош бидеќи доволно заработиле пред корона кризата и би било неубаво да ги земат тие пари кога државата секојднево се бори со новонастанатата ситуација а тоа е корона вирусот. Еден од нив беше добро познатиот Јордан Митев кој јавно се огласи на неговиот Фејзбук профил и кажа дека не потпишал никаков договор за помош и дека нема ни да потпише, исто така голем број музичари се согласуваат со него како што е и фолкерката Елена Јовческа. Елена за Шило Магазин ни откри дека ја поздравуваа оваа одлука но нема да ги прифати парите, бидеќи доволно заработувале и би било невкусно некој да прифати помош. Исто така испраќа и апел, нивните пари да бидат испратени на луѓе на кого му е најпотребна помош во овие тешки времиња..

РЕКЛАМА
- Реклами -