7.3 C
Ohrid
четврток, март 4, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: Нема повеќе криење, од сега јавно ќе се објавуваат имињата...

Венко Филипче: Нема повеќе криење, од сега јавно ќе се објавуваат имињата на луѓето кои не ги примаат решенијата за изолација.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот Филипче образложувајки дека здравстените инспектори имаат сериозно проблеми со лица кои не даваат точни податоци или телефони каде да им биде врачено решението за одење во изолација како лица кои биле во контакт со заразено лице од корона вирусот и можно е истите да се заразиле но сеуште не развиле симптоми.

„Нивните имиња ќе мораме јавно да ги соопштуваме, најверојатно на веб страната на министерството за здравство. Мораме тоа да го направиме бидејки тие лица не се однесуваат совесно, се кријат и не ги примаат решенијата“,рече министерот Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -