18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Естрада Аца Лукас: Го откажувам концертот во Охрид и јавно сакам да им...

Аца Лукас: Го откажувам концертот во Охрид и јавно сакам да им се извинам на македонските музичари.

Translate (Eng):[gtranslate]

Аца Лукас, преку објава на својата ФБ страница, ја извести јавноста дека го откажал концертот во Охрид. Ова е содржината на неговиот пост на Фејсбук.

„Драга публико, драги мои фанови и сите луѓе во Македонија, мислам дека е соодветно да им се обратиме на сите вас, како и на целата српска јавност, да објаснам некои работи поврзани со мојата ‘изведба’ што треба да се одржи на 1 август годинава.

Како прво, заради оние што не се во овој бизнис и не знаат како да го објаснат тоа: моите концерти не се нарачани од мене, туку од мојот менаџмент. Но, дури и моето раководство не избира место за настап на негово барање, туку каде што нè повикуваат! Јас лично бев информиран за овој настап пред неколку дена и цело време барам организаторите да ни дадат гаранција дека перформансите ќе бидат регулирани и одобрени од сите одобрени институции. Бидејќи најмногу се изненадив кога слушнав дека е закажан мојот настап.

РЕКЛАМА

До овој ден, добив само усни гаранции од организаторите, што сигурно не се доволни. Немам причина да се оправдувам или да зборувам за тоа што имав намера да направам за овој закажан настап. И на крајот на краиштата, не е важно!

Ова е она што сега ќе го напишам: со извинување до целата српска јавност, особено до сите македонски музичари и уметници, кои се принудени да седат во своите домови и да не работат, а со морална должност зашто не сакам некој утре да каже дека се разболел на мојот концерт, какои и со извинување до оние кои со нетрпение го чекаа концертот, ги известувам сите дека концертот на Александар Вуксановиќ нема да се одржи на 1 август годинава во Охрид!

Со надеж дека ова чудовиште што се надиме брзо и дека во некои нормални услови ќе се видиме наскоро, им честитам на сите луѓе на добра волја и на сите мои обожаватели во Македонија, каде сите овие години сум насатапував секогаш со големо задоволство и сло посебни емоции, во сите градови без разлика, и имав прекрасни и незаборавни моменти, дружејќи се со одличната српска публика! Поздрав и посакувам сето ова да помине брзо!

П.С. Како што бев информиран во овие неколку дена околу 1 август има уште неколку закажани настапи на истото место, па нагласувам ова што го објавив е исклучиво и само во мое име!

- Реклами -