24.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Сонцето од Кутлеш светна и во Франкфурт- Германија.

Сонцето од Кутлеш светна и во Франкфурт- Германија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Шеснаесеткракото сонце од Кутлеш, кое се наоѓаше на официјалното државно знаме на
Македонија од 1992 до 1995 година, осамна и на кејот на реката Мајна во германскиот
град Франкфурт.
Фотографијата ја објави глобалното непартиско движење „Ние сме Македонија“, кое во
пролетта 2018 година организира над 40 протести на Македонците низ светот против
Тиранската платформа и промената на името на македонската држава.

ехпрес.мк

РЕКЛАМА
- Реклами -