17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСонцето од Кутлеш светна и во Франкфурт- Германија.

Сонцето од Кутлеш светна и во Франкфурт- Германија.

Шеснаесеткракото сонце од Кутлеш, кое се наоѓаше на официјалното државно знаме на
Македонија од 1992 до 1995 година, осамна и на кејот на реката Мајна во германскиот
град Франкфурт.
Фотографијата ја објави глобалното непартиско движење „Ние сме Македонија“, кое во
пролетта 2018 година организира над 40 протести на Македонците низ светот против
Тиранската платформа и промената на името на македонската држава.

ехпрес.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...