16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТВ21 дознава: Насер Зибери ќе биде нов народен правобранител

ТВ21 дознава: Насер Зибери ќе биде нов народен правобранител

ТВ21 неофицијално дознава дека Насер Зибери ќе биде назначен за народен правобранител во Северна Македонија. Од Зибери сè уште нема официјална потврда, но изворите на ТВ21 велат дека Зибери ќе биде наследник на Иџет Мемети, чиј мандат истекува на 24 декември 2020 година.

Според уставот, Народниот правобранител го избира Собранието со мандат од 8 години. ДУИ во предизборната кампања го претстави Насер Зибери иден и прв премиер Албанец.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на прес конференцијата по состанокот на партискиот совет на 19 август, на прашањето што ќе биде со Насер Зибери, изјави: „Сите знаете дека г. Зибери е нотар и ја продолжува својата активност како нотар до моментот кога ќе можеме да се договориме за секоја важна одговорност поврзана со неговата професија “.

– Реклама –

Инаку, мандатот на Народниот правобранител трае 8 години, со право да биде повторно предложен за уште еден мандат.

Актуелниот народен правобранител Иџет Мемети дојде на оваа позиција во 2004 година, додека во 2012 година неговиот мандат беше продолжен за уште 8 години. Тој ќе ја напушти оваа позиција по 16 години. За прв пат во Македонија, народниот правобранител беше избран во 1997 година, а тој беше Бранко Наумовски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...