17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДУИ Превзема контрола на половина држава - Сепак сеуште има поплаки...

ДУИ Превзема контрола на половина држава – Сепак сеуште има поплаки за нерамноправност

Според договорот Заев-Ахмети, ДУИ ги презема од СДСМ и Бирото за јавна безбедност во МВР, како најважна оперативна позиција во полицијата, како и Финансовата полиција, како клучна институција за финансиско разузнавање, дознава Пресс24, неофицијално од партиски извори. Исто така ДУИ ќе раководи и со Фондот за здравство, како една од клучните институции во оваа област.

Неофицијално, директор на БЈБ ќе биде Шефик Бајрами, вработен како началник во МВР, а досегашната заменик министер за финансии Ширет Елези ќе биде директор на Финансова полиција. Со Инспекторат за труд, ќе раководи Хади Фетиши, со Фонд за здравство, Фатон Ахмети, на чело на МЕПСО доаѓа Мукадес Хајдари а на АЕК Арианит Џафери. Арсим Нуредини ќе биде прв човек на Директорат за заштита и спасување, на Агенција за лекови, Лирим Шабани а на Државни патишта, Ејуп Рустеми. Биро за метрологија ќе го води Фестим Халили, Центар за управување со кризи, Бајрам Насуфи, Државен Катастар, Башким Ахмети а Железници, Фатон Положани, објави порталот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...