16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаАтиџе Муратова се нуди на ''Групер'': За 30 евра посета на нејзиниот...

Атиџе Муратова се нуди на ”Групер”: За 30 евра посета на нејзиниот дом, разговор, пиење и гледање на кафе

Главниот лик во документарецот Медена земја кој се бореше за Оскар, Атиџе Муратова, стана туристичка атракција!

Имено, онлајн продавницата за попуст „Групер“ нуди пешачка тура по патот на Атиџе, последната жена во Европа која одгледува диви пчели во карпест предел, во вредност од 2299 ден. по цена од 1899 ден.

Турата вклучува 4 часа пешачење, посета на локална земјоделска куќа и посета на Атиџе. Таму Атиџе ќе ви гледа на кафе. Учесниците исто така имаат и еден час превоз до/од село Кишино и еден час за слободни активности.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...