9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНиколоски: Преку оглас ќе бараме стручни Директори за јавните институции.

Николоски: Преку оглас ќе бараме стручни Директори за јавните институции.

Преку конкурс и но мотивациони писма владата ќе ги бира професионалните кадри кои треба да влезат во третиот ешалон, односно во директоратите, агенциите и институциите на кои треба да бидат назначени првите луѓе.

Сепак како овој колач ќе го поделат владините коалициски партнери – вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски не даде конкретен одговор, посочувајчи дека станува збор за владина коалиција и за сите важни прашања е потребно да се постигне договор со коалициските партери но главен критериум вели е професионалноста.

Премиерот Заев пак и денеска посочи дека очекува до 20 октомври да завршат одлуките за поставување раководни лица, но конкретни имиња не прецизираше.

Денеска исто така беше презентиран и извештајот на ГРЕКО според кој Македонија не е повеќе во групата на глобално незадоволителни држави. Ова тело на Советот на Европа се занимава со мониторинг на антикорупциските скандали и укажува дека нашата земја ги применува препораките кои и се даваат.

Сепак во делот на борбата против корупцијата и домашните антикорупционери вчера апелираа дека е неопходна измена во 19 закони со цел борбата против корупцијата и непотизмот да биде ефикасна. На дел од законодавството пшак му дадоа позитивна оценка но велат не се применува во целост.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...