17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија нема пари за 16-те монтажни болници, есенскиот бран ќе си го...

Македонија нема пари за 16-те монтажни болници, есенскиот бран ќе си го чекаме со исти капацитет !!!

Есенскиот Ковид бран ни е пред врата а македонското здравство останува со капацитетите што ги имаше досега – ништо од најавените 16 мобилни болници.Проектот кој што требаше до крајот на август да биде готов, сè уште останува на хартија. Пари нема – ниту рок кога ќе бидат готови, министерот за здравство Филипче повторно се правда дека се зависело од кредиот од Светска банка.

“За жал изгубивме драгоцено време повеќе месеци.. мобилните болници имаат за цел да ги одделат целосно физички пацинетите кои се заболени од Ковид19. Истите тие тимови кои што работат како инфектолози и медицински сестри дополнети со системот на ротација и дополнети со младите лекари ќе бидат респределени во тие болници.” – вели министерот за здравство Венко Филипче.

Во меѓувреме, црната бројка на починати од коронавирусот продолжува, од почетокот на пандемијата досега се евидентирани повеќе од 720 починати. Но тоа министерот Филипче не го загрижува – напротив вели состојбата била стабилизирана. А анализата за причините за високата смртност ја најави за две недели.

За сега останува запаметен 2 јули, кога беа регистрирани дури 15 смртни случаи Ковид-19, но загрижува и вчерашниот ден каде евидентирани беа 9 починати.

Ања Василева Алфа

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...