17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонија25 години од неуспешниот атентат врз претседателот Киро Глигоров: Кој го нарача?

25 години од неуспешниот атентат врз претседателот Киро Глигоров: Кој го нарача?

На 3. октомври пред точно 25 години неуспешно беше извршен атентат врз првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров.

И по четвртина век, сè уште останува мистерија кој го нарача атентатот и кои се извршителите иако имаше многу заложби и силни ветувања дека тие ќе бидат изведени пред лицето на правдата.

Вистински шок во јавноста се случи пред три години, кога првиот македонски спикер на Собранието, Стојан Андов во неговата книга, „До атентатот и по него“ наведува дека поранешниот министер за внатрешни работи Љубомир Фрчкоски, е можен организатор на атентатот. По ова Фрчкоски го тужеше Андов, а судот донесе времена непопуларна мерка, забрана на книгата. Тоа пак уште повеќе ги зголеми сомневањата дека навистина Фрчкоски е нарачателот на неуспешниот атентат. Претседателот Киро Глигоров кој го преживеа атентатот имаше тешки и трајни повреди во пределот на главата.

faktor.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...