16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЈанкуловска има желба да работи во затворскиот весник во „Идризово“

Јанкуловска има желба да работи во затворскиот весник во „Идризово“

Поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска која неколку недели е во приемното одделение на КПД Идризово изразила желба да биде ангажирана во затворскиот весник.

Директорот на Идризово, Александар Донев за „Фокус“ изјавил дека како поранешен висок функционер таа ќе биде сместена во затвореното одделение и ќе добие придружба од службено лице кое ќе ја следи додека се шета или работи.

Јанкулоска треба да издржи 4-годишна затворска казна како осудена во случајот „Тенк“.

Нејзиниот сопруг Влатко Илиевски, во емисијата „Стадион“ на Канал 77 најави тужба пред Судот за човекови права во Стразбур  против судијката Добрила Кацарска за пристрасност. Тој тврди дека на Јанкулоска и било скратено правото за правично судење и дека од почеток до крај, постапката била неправична.

Јанкуловска инаку не е аболицирана од поранешниот претседател на земајва Ѓорге Иванов за случајот „Тенк“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...