19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Наместо функционерите да бидат пример за граѓаните, тие се отепаа од...

Филипче: Наместо функционерите да бидат пример за граѓаните, тие се отепаа од свадби правење !!!!

Министерот за здравство Венко Филипче го осуди потегот на градоначалникот на Центар, кој викендов направи свадбена церемонија во Косово. Иако настанот се случил надвор од земјава, па не се прекршени протоколите во Македонија, сепак, Филипче порача дека функционерите треба да бидат пример и први кои ќе ги почитуваат мерките.

-Не е работата тоа што не се прекршени препораките за ковид во нашата земја, затоа што веселбата е направена надвор, но ние функционерите треба да покажеме како се почитуваат мерките. Посебно што цело време апелираме кон граѓаните и ги учиме. Апсолутно го осудувам тој чин. Не мора за се да имаме можност за санкционарање, но треба и функционерите да бидат свесни дека треба да се првите кои ги почитуваат мерките – рече Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...