23.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Љубе Бошкоски не бил задоволен со платата од 55.000 денари, како советник...

Љубе Бошкоски не бил задоволен со платата од 55.000 денари, како советник на премиерот требало да зема повеќе !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Љубе Бошкоски советникот на премиерот Зоран Заев за странски инвестиции во фејсбук пост вели дека деновиве е во лов на странски инвеститори.
Во објавата Бошкоски всушност му одговара на прозивка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кој тврди дека го прозвал на прес конференција.

Канејќи го Мицкоски на ТВ дебата, Бошкоски вели дека патува на свој трошок, а не со платата како советник во Владата за која вели дека не е доволна за едно патување во странство.

“Hristijan Mickoski, деновиве слушам декa криејќи се зад други луѓе си ме прозвал на прес.
Ти одговарам подоцна, бидејќи синоќа во Загреб имав состанок со потенцијални инвеститори за обновливи извори на енергија, а денес сум вo Грaц нa сoстaнoк со можни инвеститори во градежништвото и инфраструктурата.
Сето го правам на сопствен трошок, бидејќи платата е недоволна за едно патување во странство, но тоа секако не ме спречува да работам за доброто на Татковината, без да побарам ниту денар дополнителни трошоци.
И тука ние се разликуваме – во моето дејствување и твоето, се сеќаваш, упорно, бесрамно и невистинито тврдење дека си бил само про-боно советник на Груевски, во време кога тој со над 90 советници трошеше 1,73 милиони евра народни пари.
Да е само тоа… Се сеќаваш, за темава, а и други битни нешта, уште пред речиси една година те пoвикaв нa ТВ дебата – пред целaтa мaкедoнскa јавност.
Па, охрабри се Мицкоски – излези нa дебaтa сo Љубе Бошкоски!
Можеби ќе останат изненадени членовите на ДПМНЕ зад кои сега се криеш.”

РЕКЛАМА
- Реклами -