15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Мирослава Бурнс: Пoчинa пaциeнтот кoj што од сабајле се мoлeeше да биде...

Мирослава Бурнс: Пoчинa пaциeнтот кoj што од сабајле се мoлeeше да биде пpимeн во бoлницa !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Елизабета Трајковиќ од Скопје, од 8 часот изутринава чека брза помош да дојде во нејзиниот дом во Маџари, за да го однесе нејзиниот татко во болница. Нејзиниот татко освен Ковид 19 има и шеќерна болест и стент, се гуши, а ситуацијата особено се влошува за овој 64 годишен човек, затоа што добива и панични напади бидејќи не може да земе здив.

Веќе осум дена е позитивен на Ковид 19, пиеше Сумамед. Од вчера наваму не може да дише, не може да станува, почна да врши нужда во кревет. Јас сум сама не можам да кренам човек од 110 килограми. Матичниот лекар викна брза помош чекам од 8 сабајле да дојде брзата помош. Немало место во болниците. Од брза помош немало да дојдат додека не добијат потврда дека некоја болница ќе го хоспитализира. И вртеше матичната во сите болници и никаде не го примаат. После два часа молење рекоа демек ќе дојде брзата помош, ама уште ги нема. Треба да одам со нив во ГОБ 8 Септември да молам да го примат. Додека да дојдат лекарите ќе завршам на психијатрија, ни рече вознемирената жена.

РЕКЛАМА

Извор: Слободен Печат

- Реклами -