16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарија денеска ја блокираше Македонија во Европската Унија

Бугарија денеска ја блокираше Македонија во Европската Унија

Бугарија го прекрши договорот за добороседство и нема да ја поддржи Македонија за старт на преговорите со европската Унија, соопшти премиерот Заев веднаш штом ја доби информацијата од состанокот на амбасадорите на земјите членки на ЕУ. На состанокот бугарскиот преставник го потворил ставот на официјална Софија, нема поддршка бидејќи не се исполнети делови од дроговорот за добрососедство.

Првата фаза е блокирана и ова е непријтна порака кажа премиерот Заев.

Премиерот е оптимист, верува дека ќе се најде заеднички јазик и решение со Бугарија. Разговорите и комуникацијата меѓу работните групи во двете министерства за надбворешни работи продолжуваат а ставот на македонската страна е дека нема да има никаков нов договор или анекс на постоечкиот договор за добрососедство.

Откако денеска на состанокот на Амбасадорите на земјите членки на ЕУ не е постигнат консензус, дисусијата за Преговарачката рамка ќе се префрли на Советот на министри кој е презакажан од 10 за 17 Ноември. Но не се отфрла можноста и за уште еден вонреден Совет на министри на 10 Декември, со што би се оставил простор за можен компромис и почток на преговорите на крајот од германското претседавање со ЕУ

Во последниот предлог на Преговарачката рамка, од германското претседателство, во кој како што Телма веќе објави не се содржани барањата на Бугарија за посебно поглавје кое би го опфатило спроведувањето на договорот за добрососедство и сите идентитиетски и истотиски пршања со кои Бугарија ја условува својата согласност.

Во два дела од Рамката – преамбулата и во дел од текстот се споменува директно обврската на земјата да покаже „видливи резултати„ во спроведувањето на двата договори- Преспанскиот со Грција и Договорот за добрососедство со Бугарија.

Шефицата на Бугарската дипломатија Екатерина Захариева вчера изјави дека бугарската поддршка за Македонија никогаш не била безусловна и дека историските прашања не се единствениот проблем. За бугарскиот претседател Радев пробел е и говорот на омраза.

Во рамките на Берлинскиот процес на почетокот на идната недела е закажан самит во Софија каде копретседатели се македонија и Бугарија но тој најверојатно ќе се одржи он лајн поради тоа што во моментов изоалција се и Захариев и премиерот Борисов.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...