9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Додека Македонија мака мачи со ковид-19, во Словачка за само еден ден...

Додека Македонија мака мачи со ковид-19, во Словачка за само еден ден тестирани се 1.2 милиони

Translate (Eng):[gtranslate]

Додека во Македонија нема термини за тестирање а доколку ви е хитно ќе мора да платите 4.000 денари приватно, во Словачка за само еден ден се тестираа 1.297.571 граѓани.

На првиот ден од вториот круг на масовно тестирање за коронавирусот, вчера во Словачка биле тестирани 1.297.571 граѓани, од кои 0,63 проценти биле позитивни.

Како што рече денеска министерот за одбрана Јарослав Наѓ, позитивен резултат добиле 8.172 лица.

РЕКЛАМА

Словачкиот премиер Игор Матович ги повика граѓаните кои се негативни да се однесуваат кон секој во неговата околина како да се позитивни.

Матович побарал заразените да бидат одговорни и да ги известат сите што биле во контакт со нив.

Во првиот круг минатата недела беа тестирани повеќе од 3,6 милиони од 5,5 милиони жители.