19 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Ќерката на починатата пациентка објасни за лекарската негрижа: Tи даваат телефонски број...

Ќерката на починатата пациентка објасни за лекарската негрижа: Tи даваат телефонски број а никој не крева, а доколку кренат ти викаат јави се покасно !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Ќерката на починатата пациентка објасни за лекарската негрижа, а на нејзиниот статус се надоврзаа и други луѓе кои го делат истото мислење и споделија сопствени искуства.

Околу оваа вест утрово се огласија и надлежните. Имено, Државниот санитарен и здравствен инспекторат во моментов спроведува вонреден инспекциски надзор за случајот со 41 годишната пациентка која почина на инфективното одделение во Клиничката болница Штип.

Денеска, ќерката на починатата пациентка , Михаела, изјави дека не бараат одговорност за смртта на мајка си, но бараат да не се повтори. Таа исто така апелираше да има посебна телефонска линија да се добијат дежурните лекари и сестри.

РЕКЛАМА

Во продолжение може да го видете и видеото на новинарот Фуркан Салиу.

- Реклами -