19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаЌерката на починатата пациентка објасни за лекарската негрижа: Tи даваат телефонски број...

Ќерката на починатата пациентка објасни за лекарската негрижа: Tи даваат телефонски број а никој не крева, а доколку кренат ти викаат јави се покасно !!!!

Ќерката на починатата пациентка објасни за лекарската негрижа, а на нејзиниот статус се надоврзаа и други луѓе кои го делат истото мислење и споделија сопствени искуства.

Околу оваа вест утрово се огласија и надлежните. Имено, Државниот санитарен и здравствен инспекторат во моментов спроведува вонреден инспекциски надзор за случајот со 41 годишната пациентка која почина на инфективното одделение во Клиничката болница Штип.

Денеска, ќерката на починатата пациентка , Михаела, изјави дека не бараат одговорност за смртта на мајка си, но бараат да не се повтори. Таа исто така апелираше да има посебна телефонска линија да се добијат дежурните лекари и сестри.

Во продолжение може да го видете и видеото на новинарот Фуркан Салиу.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...