19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВмро и Сдсм братски се договорија да си ги вратат парите што...

Вмро и Сдсм братски се договорија да си ги вратат парите што им беа скратени за време на пандемијата.

Законот за финансирање политички партии вчера помина на Комисијата за политички систем со поддршка и од власта и од опозицијата.

Со овој закон партиите си овозможуваат да им се вратат назад парите кои им беа скратени со уредба со законска сила пролетва оваа година поради пандемијата. Ова значи дека околу четири милиони евра ќе им бидат доделени на политичките партии.

На политичките партии на кои им се исплатени средства во износ согласно со Уредбата со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година за време на вонредната состојба, ќе им се исплати разликата на средства најдоцна до 31 декември 2020 година.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...