7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаТурканици за бесплатни пакетчиња во скопската ЗОО градина. (Фото)

Турканици за бесплатни пакетчиња во скопската ЗОО градина. (Фото)

Родителите се туркаа во скопската ЗОО градина со цел да дојдат до бесплатно пакетче кое ги делеше Дедо Мраз, како дел од настанот „Новогодишна бајка“ кој се одржува трета година по ред.

На најмладите посетители, Дедо Мраз им делеше пакетчиња, градината беше преполна со родители и деца кои без почитување на мерката за држење растојание се туркаа за да дојдат до Дедо Мраз и да земат бесплатно пакетче.

Во најавата стоеше дека настанот ќе биде по сите здравствени протоколи, безбеден за сите и на отворено, а носењето маска е задолжително.

Сепак, тие правила не се испочитуваа па Дедо Мраз беше опкружен од река деца и родители натискани еден до друг.

На социјалните мрежи родителите беа незадоволни од огранизацијата, поради тоа што немало доволно пакетичиња за сите деца, а со тоа да избегнат турканиците и да се почитуваат мерките против ковид-19.

– Едвај дали 20 пакетчиња дали беа поделени, а имаше повеќе дечиња кои на крајот беа расплакани затоа што не добија пакетче од Дедо Мраз – се вели во еден од коментарите.

Портпаролката на Зоолошката градина, Тина Мицковска истакна дека и оваа година се потрудиле да им приредат добра забава на најмалите со почитување на протоклите. Со тоа што на децата им овозможиле да гледаат мини претстава со јунаците на Дизни, да добијаат бесплатни подароци, како и да го поздрават Дедо Мраз кој пристигна на „волшебно вовче“ .

– Дечињата се многу среќни бидејќи дојдоа да се дружат со Дедо мраз, но сега на дистанца, за жал такви се околностите оваа година. Се надевам дека следната година ќе се дружиме онака како што треба за сите дечиња, денеска има бесплатни подароци од пријателите на Зоолошката градина и мислам дека тоа е она што најмногу ги израдува дечињата – изјави Мицковска.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...