19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Состојбата се подобрува, но олабавување на мерките нема да има

Филипче: Состојбата се подобрува, но олабавување на мерките нема да има

Министерот за здравство Венко Филипче во гостување во Дневникот на Канал 5 телевизија најави дека вакцини ќе има во февруари, додека во март треба да стигнат уште 17 550 и најмалку уште толку во април. Се чека датум кога ќе стигнат и 833-те илјади дози преку Ковакс-механизмот, а покрај Бугарија, Полска и Грција, и Австрија е подготвена да одвои за нашата земја од вакцините набавени за нејзините граѓани, преку третиот – солидарен механизам на земјите од ЕУ кои отстапуваат вакцини за земјите кои се надвор од Унијата.

 

Ова го соопшти министерот за здравство Венко Филипче кој рече дека ќе има разговор со австрискиот министер за здравство за тоа кога и колку вакцини би можело да ни отстапи Австрија. Во гостување во Дневникот на ТВ Канал5, Филипче рече дека први ќе се вакцинираат здравствените работници, повозрасните лица и хроничните болни, а потоа сите граѓани и дека вакцината за сите ќе биде бесплатна. За да се надминат сомнежите кон вакцините, рече, се планира сериозна кампања преку националните медиуми и со нивна поддршка верува дека ќе се подигне јавната свест, а дека и СЗО размислува за некој вид сертификат за примена вакцина.

Ситуацијата со заразата во земјава се подобрува, но се уште е рано, рече министерот, дека таа дефинитивно спласнува. Трендот на помалку заразени се должи на почитување на мерките за што придонеле самите граѓани – затворените угостителски објекти, носењето заштитни маски и избеганатите големи собири.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...