8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Лозово ги повлекува дисциплинските постапки против вработените

Градоначалникот на Лозово ги повлекува дисциплинските постапки против вработените

Раководството на Општина Лозово ги повлече сите дисциплински постапки против вработените. Само три дена откако јавно пред камерата на Сител посведочија за мобингот и големиот број казни со кои се соочуваат, градоначаникот ги повикал на состанок на кој му посочил на секретарот да ги сопре сите постапки.

Во решенијата кои им биле дадени вчера пишува дека дисциплинските постапки се повлекуваат поради недостаток на докази.

Вакво решение се уште нема добиено само Виолета иако од страна на секретарот и било најавено дека ќе ја повлече спорната и веќе застарена дисциплинска постапка за случај од пред 20 месеци.

Став побараваме од општинскиот секретар како подносител на сите дисциплински постапки против вработените, откако пред 5 дена за Сител тврдеше дека сите казни се изрекуваат според закон. Цилаков вели дека поради медиумскиот притисок и реакциите на социјалните мрежи поднел неотповиклива оставка од функцијата, па затоа се повлечени и дисциплинските постапки. Тврди дека докази за сите неизвршени работи има и дека тој воопшто не врши мобинг врз вработените.

По бројните обвинувања за мобинг, вчера Општина Лозово ја посетија и инспекторите од државниот трудов инспекторат. Извештајот што утвдиле на терен ќе биде готов во текот на следните денови.

За состојбата и мобингот кој го трпат вработените во општина Лозово Сител предупредува речиси 2 години, но ова е прв конкретен чекор кој го превземаат надлежните.
СИТЕЛ

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...