19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСредношколците го прекинаа бојкотот од понеделник на настава

Средношколците го прекинаа бојкотот од понеделник на настава

Матурантите од понеделник се враќаат на настава. Сојузот на средношколци донесе одлука за привремено прекинување на бојкотот, но уште утре нема да се вклучат на часовите.

Уверени се дека имаат поддршка од 70 пратеници за гласање на предлог-измените кои ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ во услови на пандемија наместо четири да се полагаат два предмети. Меѓутоа, ако народните избраници не ги изгласаат, тогаш следува радикализација.

-Ако нема резултат и нема да успее нашите барања да бидат прифатени да се измени Законот за средно образование во Собранието, тогаш ние ќе се радикализираме и ќе направиме протест. Веќе да имаме бојкот, но ќе направиме протест ако нашите барања не се прифатени во Собрание, вели претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...