24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Кривични за лекарите од Битола, дозволиле невработен гинеколог да изведе царски рез

Кривични за лекарите од Битола, дозволиле невработен гинеколог да изведе царски рез

Translate (Eng):[gtranslate]

Битолската полиција поднесе кривични пријави за двајца гинеколози од битолската болница, како и за докторка од Србија, сопруга на еден од докторите која неовластено извршила царски рез врз родилка. СВР Битола до ОЈО поднесе кривична пријава за 33-годишниот М.В. за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“, против 60-годишниот Г.Ч. поради постоење на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, како и против 33-годишната А.В. од Србија, сопруга на првопријавениот за сторено кривично дело „надрилекарство“ и кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Настанот се случил на први јануари оваа година кога двајцата гинеколози од битолската болница, пречекорувајќи ги своите посебни овластувања во вршење на должноста и овозможиле на третопријавената без соодветна лиценца за работа издадена од Лекарска комора на РСМ, да изврши породување со царски рез врз родилка во операциска сала на Одделението за гинекологија и акушерство, информираат од МВР. Оттаму додаваат дека по завршувањето на интервенцијата, првопријавениот во оперативниот дневник внел невистинит податок, односно во графата податоци за оператор, ги внел своите податоци и податоците на второпријавениот, а од стариот оперативен дневник отстранил страници на кои третопријавената ги запишала извршените оперативни интервенции на 1 јануари 2021 година.

РЕКЛАМА
- Реклами -