10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаРомите кои живеат покрај реката Црн Дрим во Струга, бараат социјални станови...

Ромите кои живеат покрај реката Црн Дрим во Струга, бараат социјални станови за достоен живот.

Жителите од ромската населба во Струга се жалат дека условите во кои живеат се неиздржливи. Импровизирани бараки и трошни куќарки опколени со отпад, неасфалтирани и каливи улици ваква е сликата на ромите покрај реката Црн Дрим . Тие бараат да им се доделат социјални станови за да имаат еден достоинствен живот.

Дополнително она со што секојдневно ромското население се соочува е проблемот со тешки социјални случаи кои се борат и размислуваат што денеска да сработат за да можат да донесат некаков приход во семејството. Тие се жалат дека надлежните само им ветуваат подобрување на условите за живот но од сето тоа сеуште ништо.

Од Акционерското друштво за станбен и деловен простор пак на став дека засега нема проект за изградба на социјални станови во Струга.
СИТЕЛ

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...