24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Од Србија сме поразлични, ние сме членка на НАТО а тие...

Заев: Од Србија сме поразлични, ние сме членка на НАТО а тие се неутрални, па затоа набавија први вакцини.

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување во Дневникот на Сител рече дека Србија прва набавила толку голем број на вакцини бидејќи таа е држава е воено неутрална.

-Ние согласно европските закони сме комплетни и земја-членка на НАТО. Ние сме поразлични од Србија зашто нашиот народ одлучил. Ние сме проНАТО, но во Србија граѓаните не се доминатна проНАТО ситуација. Нашите одлуки ги носиме согласно нашите стратешки определби, рече Заев.

Тој додава дека поради ова имале можност да склучат договори со производителите на вакцини кои доаѓаат од земји надвор од ЕУ и НАТО, како што се Русија и Кина.

-Ние не можевме тоа да си го дозволиме и отворено зборуваме поради тоа што сме членка на НАТО и треба да ги следиме примерите. Откога светот виде дека има недостаток на вакцини од западниот свет, значи, од САД, Велика Британија, Германија, тогаш генерално се развија политики и стратегии дека ова е суверено право и ние веднаш постапивме. Односно, веднаш ги направивме нарачките од Кина и од Русија, вели Заев.

Премиерот негира дека Кина се понудила да донира 200.000 вакцини.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...