31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Заев: Од Србија сме поразлични, ние сме членка на НАТО а тие...

Заев: Од Србија сме поразлични, ние сме членка на НАТО а тие се неутрални, па затоа набавија први вакцини.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување во Дневникот на Сител рече дека Србија прва набавила толку голем број на вакцини бидејќи таа е држава е воено неутрална.

-Ние согласно европските закони сме комплетни и земја-членка на НАТО. Ние сме поразлични од Србија зашто нашиот народ одлучил. Ние сме проНАТО, но во Србија граѓаните не се доминатна проНАТО ситуација. Нашите одлуки ги носиме согласно нашите стратешки определби, рече Заев.

Тој додава дека поради ова имале можност да склучат договори со производителите на вакцини кои доаѓаат од земји надвор од ЕУ и НАТО, како што се Русија и Кина.

РЕКЛАМА

-Ние не можевме тоа да си го дозволиме и отворено зборуваме поради тоа што сме членка на НАТО и треба да ги следиме примерите. Откога светот виде дека има недостаток на вакцини од западниот свет, значи, од САД, Велика Британија, Германија, тогаш генерално се развија политики и стратегии дека ова е суверено право и ние веднаш постапивме. Односно, веднаш ги направивме нарачките од Кина и од Русија, вели Заев.

Премиерот негира дека Кина се понудила да донира 200.000 вакцини.

- Реклами -