8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаАктерот со кој пораснаа голем број на генерации, гордоста на Кичевчани денес...

Актерот со кој пораснаа голем број на генерации, гордоста на Кичевчани денес слави 70 години.

Годините се само бројка!
Да му посакаме среќен роденден и уште многу години живот и дело на Гоце!
Момчето кое стана и дедо во Македонските народни приказни денес полни 70 години!Гоце Тодоровски ( 30 Април1951 во Кичево) — македонски актер

По завршувањето на Факултетот за Драмски уметности при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ се вработува во Драмскиот театар во Скопје и веднаш се истакнува како мошне надарен и суптилен комичар. Покрај ангажманите во матичниот театар, тој е често присутен на програмите на радиото и телевизијата учествувајќи во скоро сите хумористично – сатирични емисии, драми, серии и друго. Чест гостин е и во другите театарски куќи во Македонија.
Награди
Награда за најдобра улога за ликот Цанде во претставата „Солунски патрдии“ на фестивалот за Театарски игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп
1986 – најпопуларно ТВ лице според ревијата анкета на весникот „Вечер“

Филмографија
Балкан бенд
Битолски лакрдии, 2003
Погрешно време, 2000
Салон „Хармони“, 1998
Ангели на отпад , 1995
Грев или шприцер, 1993
Време, живот, 1992
Македонски народни приказни, 1986 – 2012
Елелига Пепелига, 1991
Поштар , 1991
Викенд на мртовци, 1990
Тврдокорни, 1988
Училиште на кловнови, 1987
Трст виа Скопје, 1987
Трето доба, 1986
Солунски патрдии , 1986
Ајде да се дружиме, 1985
Легенди и преданија, 1985
Бушава азбука, 1985
Хихирику
Јуначко колено, 1984
Записник, 1983
Црвениот коњ, 1981
Итар Пејо, 1977
Поважни театарски улоги Лука Лукиќ – Ревозор од Гогољ, ДТС
Докторот – Веселата смрт од Евреинов, ДТС
Цанде – Солунски патрдии од М. Попоски
Пантагруел – Пангуриј од Р. Богдановски
Царчето – Чудото на Свети Ѓорѓија од Р. Богдановски
Леле мале – Јадигар од В. Манчев
Питу – Сара Бернар од Џ. Марел
Генералот – Балконот од Ж. Жене
Ринго – Чија си од С. Насев
Ќорле – Кумови од К. Ангеловски
Кирца – Викенд на мртовци, ДТС
Полицаецот – Клаустрофоб, ДТС
Ангеле – Лет во место од Г. Стефановски, ДТС
Докторот – Болва во уво, ДТС
Ангеле – Лет во место, МКЦ

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...