15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПо повод празникот „Едерлези“ за првпат во Берово се одржаа натпревар за...

По повод празникот „Едерлези“ за првпат во Берово се одржаа натпревар за влечење трупци со коњи..

По повод денешниот празник Ѓурѓовден или познат кај Ромите како „Едерлези“, денес во Берово се одржа натпревар во влечење трупци со коњи.Организаторите информираа дека овој настан се одржува по прв пат и се надеваат дека во иднина ќе биде традиционален.Освен учесници од Берово, на натперварот со коњи имаше и гости од Штип, а вкупно се напреваруваа 13 коњи, пишува maleshnet.

-Вакви настани со коњи има во Струмица,Радовиш,Кичево и други градови во Македонија, па и кај нас еве втора година го правиме.Денешниот ден е значаен за нас, бидејќи на нас Ромите ни е празник и во чест на тој празник организираме ваков натпревар со коњи.Целта на ова случување пред се дружба и забава, како и одбелжување на празникот на Ромите Едерлези – рече Демчо Демировски.

Денешниот натпревар со коњи, побуди интерес и кај граѓаните, кои љубопитно го следеа и уживаа во случувањето.

Инаку ова натпреварување со коњи е наречено Штрапаљада кое особено е познато во соседните земји Србија,Босна,Црна Гора а неизостанува ниту нашата дрќава, каде во повеќе градови се одржуваат вакви настани.

На денешниот натпревар на коњи, имаше и парични награди каде првото и второто место ги освоија претставниците од Штип а третото место му припадна на натпреварувачот од Берово.

Извор: maleshnet.mk За повеќе фотографии клик тука

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...