17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаГеоргиески: Српските туристи ова лето ќе бидат ослободени од плаќање паркинг во...

Георгиески: Српските туристи ова лето ќе бидат ослободени од плаќање паркинг во Охрид

Белград, 10. јуни 2021 (ОХРИДПРЕС) – Сите српски туристи во Охрид ова лето ќе бидат ослободени од плаќање паркинг, а ваква одлука ќе биде донесена на следната седница на совет, најави од Белград градоначалникот Константин Георгиески, при примопредавањето на фрагментот од оградата на српското Собрание на актуелниот претседател Ивица Дачиќ.

Оградата од ковано железо што ја красеше вилата „Билјана“ му е вратена на српското Собрание. Станува збор за зачуван фрагмент од оградата што се наоѓал пред парламентот во Белград, во периодот од 1936 до 1956 година, по што бил демонтиран и пренесен во Охрид.

Дачиќ напомена дека со овој гест ќе посветат внимание на оваа зграда и ќе одбележат 85 години од почетокот со работа и одржување на првата седница на српското Собрание.

Градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиевски свечено ќе му го предаде фрагментот од оградата на српското собрание на актуелниот претседател Ивица Дачиќ

– Јас им се заблагодарувам на министерот Бујар Османи, на градоначалникот на Охрид Константин Георгиески и на Амбасадата, што така бргу реагираа. Во последно време имавме низа чекори кои севкупно сочинуваат една коцка во мозаикот кои ја покажуваат вистинската слика како нашите односи треба да бидат братски и пријателски и би сакал така да останат и понатаму, изјави Дачиќ.

Градоначалникот Георгиевски, изјави дека примопредавањето на дел од оградата е знак на пријателство меѓу двата народа и ги покани граѓаните на Србија да го посетат Охрид. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...