23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Заев: Ние не сме Република С. Македонија- Ние сме Република Северна Македонија

Заев: Ние не сме Република С. Македонија- Ние сме Република Северна Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

На новинарско прашање дали СДСМ нема да ја поддржи Резолуцијата доколку не биде усогласено со Уставот во однос на уставното име и ако е точно што не е усогласено со оглед на тоа што никаде не се споменува Република Македонија во Резолуцијата, премиерот Зоран Заев рече дека кој како сака нека каже ние уставно сме Република Северна Македонија.

– Во Резолуцијата треба да стои Северна Македонија и тоа е Устав тоа не е дали ние сакаме, некој не сака или ние не сакаме, па друг сака, изјави премиерот Заев.

Премиерот нагласи и дека името е Република Северна Македонија, а не Република С. Македонија.

РЕКЛАМА

– Во нашиот Устав не пишува дека ние сме Република С. Македонија, ние сме Република Северна Македонија. Граѓаните а тоа прашање се изјаснија на Референдум и согласно Уставот 2/3. Парламентот во една дискусија од 130 дена три пати гласајќи ја донесе одлуката за ново уставно име, со тоа што на името Република Македонија се додаде зборчето Северна и тоа е дел од Преспанската спогодба што е закон веќе, а истовремено и дел од нашиот Устав. Така што очекувам да се почитува Уставот од страна на сите коишто се должни да го почитуваат.

Премиерот додава и дека Законот предвидува казни за непочитувачите на Уставот.

– Според мене непочитувачите на Уставот, ако се граѓаните имаат реперкусии, затоа што Законот предвидува што е казниво и што не е казниво, а политичките партии не е во ред да останат неказнети, односно да не сносат последици, додава премиерот Заев.

- Реклами -