20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Ситуацијата се стабилизира, денеска има под 900

Филипче: Ситуацијата се стабилизира, денеска има под 900

Трендот на намалување на бројот на новозаболени, кој почна минатата недела, продолжуваа и оваа. Министерот за здравство, Венко Филипче, денес извести дека се намалува факторот на преносливост на вирусот, што укажува дека бројките ќе се намалуваат.

„Р-факторот на преносливост е намален на 0,9. Искуството од претходните бранови ни покажа дека првин се намалува факторот на преносливост, па потоа почнуваат да паѓаат бројките и да се намалува притисокот во болниците. Денес бројките се под 900, имаме 880 нови случаи“, рече министерот Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО