29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаНавивачи од Боречки Клуб "Лирија" на натпревар дошле со нож па прободиле...

Навивачи од Боречки Клуб “Лирија” на натпревар дошле со нож па прободиле дете од Радовиш

На 12.09 2021 недела се одржал натпревар во борење во салата во Радишани организиран од БК Вардар. Натреварот требаше да се одржи во саботата, но поради ден на жалост е поместен во недела објавува инфомакс

Натпреварот е одржан со редари без полиција, без амбулантно возило, без доктор за не дај боже.
Во 16 часот на трибините десетина малолетници од албанска етничка заедница од БК ЛИРИЈА нападнале три деца од БК Бучим при што едно од децата се здобило со три убоди во нога, а другите две полесно повредени со боксови и столчиња од трибините.
Напаѓачите ја пробиле едната врата и избегале. Повредените деца веднаш го напуштиле натпреварот, се повлекле во автобус а другите како ништо да не било продолжиле награди да доделуваат. Тренерот на БК Бучим повикал полиција кога ги сместил децата на сигурно.

Полицијата набрзо дошла, прободеното дете е веднаш однесено на ургентно, а другите две на распит во полициска станица Бутел. Откако децата дале изјави околу 19 часот се повикани родителите да потпишат.
Откако дојде и последниот старател на прободеното дете во 22 часот другите две деца се однесени на преглед во ургентен. Од БК Лирија само едно дете е донесено на распит(со адвокат) каде се другите.

Повеќе детали во Инфомакс

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...