11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаПристигна донацијата вакцини на „Фајзер“ од Бугарија чиј рок истекува за 13...

Пристигна донацијата вакцини на „Фајзер“ од Бугарија чиј рок истекува за 13 дена

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи.
– Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи!

Бугарското Собрание на 8 септември ја одобри донацијата од над 50.000 вакцини за Македонија.

На овие вакцини „Фајзер“ рокот им истекнува на 30 септември. Требаше да пристигнат на 14 септември. Откако Бугарија соопшти дека ќе ги донира на Македонија, Министерството за здравство соопшти дека тие ќе бидат аплицирани пред истекување на рокот на важност.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...