Пристигна донацијата вакцини на „Фајзер“ од Бугарија чиј рок истекува за 13 дена

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи.
– Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи!

Бугарското Собрание на 8 септември ја одобри донацијата од над 50.000 вакцини за Македонија.

На овие вакцини „Фајзер“ рокот им истекнува на 30 септември. Требаше да пристигнат на 14 септември. Откако Бугарија соопшти дека ќе ги донира на Македонија, Министерството за здравство соопшти дека тие ќе бидат аплицирани пред истекување на рокот на важност.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here