5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Бугарите разочарани: "Шилегов ни ја срушил Галијата" !!

Бугарите разочарани: “Шилегов ни ја срушил Галијата” !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Скопје започна да уништува една од атракциите на северномакедонската престолнина, лажен брод -ресторан во коритото на реката Вардар, изграден од Бугарин кој до неодамна се користеше како ресторан, објавуваат повеќе бугарски медиуми употребувајќи ја навредливата придавка „северномакеднски“.

Галијата е една од трите што беа поставени во 2016 година по мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ од владата на Никола Груевски. Градоначалникот на македонската престолнина, Петре Шилегов, вети дека ќе ги отстрани трите бродови кога ја презеде функцијата пред четири години, но удри само на еден изграден од бугарска компанија, пишуваат бугарските медиуми.

Грдаоначалникот на Скопје неодамна на Фејсбук се пофали дека почна отсранувањето на една од трите галии.

РЕКЛАМА

Инфомакс

- Реклами -