22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарите разочарани: "Шилегов ни ја срушил Галијата" !!

Бугарите разочарани: “Шилегов ни ја срушил Галијата” !!

Скопје започна да уништува една од атракциите на северномакедонската престолнина, лажен брод -ресторан во коритото на реката Вардар, изграден од Бугарин кој до неодамна се користеше како ресторан, објавуваат повеќе бугарски медиуми употребувајќи ја навредливата придавка „северномакеднски“.

Галијата е една од трите што беа поставени во 2016 година по мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ од владата на Никола Груевски. Градоначалникот на македонската престолнина, Петре Шилегов, вети дека ќе ги отстрани трите бродови кога ја презеде функцијата пред четири години, но удри само на еден изграден од бугарска компанија, пишуваат бугарските медиуми.

Грдаоначалникот на Скопје неодамна на Фејсбук се пофали дека почна отсранувањето на една од трите галии.

Инфомакс

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....